sobota, 11 stycznia 2025

 

Klasa 7d upamiętnia ofiary niemieckiej polityki eksterminacyjnej


Jak co roku w grudniu Szkolny Klub Pana Cogito zorganizował wyjazd edukacyjny mający na celu uświadomienie młodemu pokoleniu niewyobrażalnego ogromu zbrodni dokonanych przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Odwiedziliśmy miejsce mordu dokonanego na wybitnych przedstawicielach polskiej inteligencji w dniu 23 grudnia 1939 roku (stary kirkut), miejsce mordów dokonanych na polskiej inteligencji w ramach „Akcji AB” w 1940 roku (Rury Jezuickie) oraz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” gdzie znajduje się jedyna w Polsce wystawa poświęcona bestialskim eksperymentom pseudomedycznym, które były przeprowadzane na polskich harcerkach w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück.






 

Spacer edukacyjny śladami akcji Erntefest


Uczniowie klas ósmych wzięli udział w niezwykłej terenowej lekcji historii, która miała na celu upamiętnienie ofiar tzw. akcji Erntefest (Dożynki). W ramach tej akcji, 3 i 4 listopada 1943 roku, Niemcy rozstrzelali 42 tysiące żydowskich więźniów obozów znajdujących się w Lublinie, Trawnikach i Poniatowej. Wędrując przez lubelskie śródmieście dowiedzieliśmy się o getcie i sytuacji Żydów, germanizacji Lublina, propagandzie niemieckiej, sytuacji Polaków w mieście, niemieckich ośrodkach decyzyjnych i miejscach terroru. Następnie dotarliśmy do CH Plaza, które zostało zbudowane w miejscu dawnego obozu pracy SS Lipowalager. Tam wysłuchaliśmy opowieści o różnych aspektach funkcjonowania tego obozu. Stamtąd przejechaliśmy na Majdanek po śladach ostatniej drogi więźniów obozu przy ulicy Lipowej. Wizyta na terenie obozu na Majdanku zakończyła się wzięciem udziału w uroczystościach upamiętniających egzekucję.















 

Muzeum Katyńskie i Powązki Wojskowe


W ramach ostatniego już w tym roku szkolnym wyjazdu edukacyjnego organizowanego przez Szkolny Klub Pana Cogito odwiedziliśmy Muzeum Katyńskie, którego działalność jest poświęcona zbrodni popełnionej przez Związek Sowiecki na 22 tysiącach polskich jeńców i więźniów. Drugą część naszej wyprawy wypełniła lekcja terenowa „Od Katynia do Łączki”, którą przeprowadził fenomenalny Marcin Łaszczyński z Narodowego Biura Edukacji IPN w Warszawie. Wyjazd odbył się w ramach zadania publicznego: „Palmiry-Katyń-Bełżec. Śladami zbrodni niemieckich i sowieckich popełnionych na obywatelach polskich”. Zadanie otrzymało dofinansowanie z UM Świdnik w wysokości 5000 zł.





















                                             Śladami akcji "Reinhardt"


Kolejny niezwykły wyjazd edukacyjny zorganizowany przez Szkolny Klub Pana Cogito. Tym razem podążyliśmy śladami akcji „Reinhardt” w Lublinie. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji terenowej zorganizowanej wspólnie z Panem Markiem Dudą, pracownikiem Państwowego Muzeum Na Majdanku. Celem zajęć było upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w kwietniu 1942 roku. Niemieccy oprawcy zamordowali wówczas około 3000 tysięcy lubelskich Żydów w Lesie Krępieckim. Zajęcia rozpoczęliśmy na terenie dawnego małego getta na Majdanie Tatarskim (obecnie w dzielnicy Bronowice). Przy tablicy upamiętniającej teren dawnego getta wysłuchaliśmy wstrząsającej opowieści o tragicznych losach ludności żydowskiej. Następnie przeszliśmy do miejsca selekcji ofiar z kwietnia 1942 roku i ruszyliśmy na teren dawnego obozu. Po zwiedzaniu muzeum znajdującego się na terenie dawnego obozu udaliśmy się do Lasu Krępieckiego.